Gel Electrophoresis Equipment and Supplies
Filtered Search Results
| Height (Metric) | 13.3 cm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 120 V |
| Warranty | 1 Year |
| Width (English) | 10.75 in. |
| Length (English) | 12 in. |
| Certifications/Compliance | CSA |
| Height (English) | 5.25 in. |
| Display | LED |
Invitrogen™ NuPAGE™ Bis-Tris Mini Protein Gels, 12%, 1.0 mm
NuPAGE™ Novex™ 12% Bis-Tris Gels are pre-cast polyacrylamide gels designed to give optimal separation of small- to medium-sized proteins under denaturing conditions.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Gel Percentage | 12% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Bis-Tris |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Separation Type | Denaturing |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Storage Requirements | Store at 4–25°C. Do not freeze. |
| Shelf Life | 12 Months |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ Novex™ Tricine Mini Protein Gels, 16%, 1.0 mm
Invitrogen Novex Tricine Gels provide separation of low molecular weight proteins and peptides. In this system tricine replaces glycine in the running buffer, resulting in more efficient stacking and destacking for low molecular weight proteins and higher resolution of smaller peptides.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 2.5 to 200 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 Gels/Box |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 16% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tricine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Separation Type | Denaturing |
| Recommended Applications | Denaturing |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 12 Weeks |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ Novex™ TBE-Urea Gels, 15%
Novex™ TBE-Urea Gels are denaturing polyacrylamide gels that resolve single-stranded DNA oligos or RNA into sharp, distinct bands.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 15% |
| Separation Range | 10 to 40 bp |
| Content And Storage | • Catalog number refers to a single box of 10 gels • Novex™ TBE-Urea Gels have a shelf life of 4 to 8 weeks depending upon gel type Store at 4°C. |
| Gel Type | TBE-Urea |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Product Type | TBE Gel |
| Sample Type | Single-stranded DNA Oligos/RNA |
| Quantity | 10 Gels/Box |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Mini Protein Gels, 16%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen Novex Tris-Glycine Mini Gels, WedgeWell format, are polyacrylamide gels that provide reproducible separation of a wide range of proteins into well-resolved bands with two times the loading capacity.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 6 to 200 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 16% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Recommended Applications | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 16 Weeks |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ Tricine Mini Protein Gels, 10 to 20%, 1.0 mm
Invitrogen Novex Tricine Gels provide separation of low molecular weight proteins and peptides. In this system tricine replaces glycine in the running buffer, resulting in more efficient stacking and destacking for low molecular weight proteins and higher resolution of smaller peptides.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 2.5 to 250 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 Gels/Box |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 10 to 20% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tricine |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Separation Type | Denaturing |
| Recommended Applications | Denaturing |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 16 Weeks |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ NativePAGE™ Running Buffer Kit
Contains the NativePAGE Running Buffer (20X)
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Novex™ TBE Gels, 20%
Novex™ TBE Gels 20% designed to run on the XCell SureLock™ Mini-Cell provide high-resolution analysis of restriction digests and PCR products.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 20% |
| Separation Range | 15 to 50 bp |
| Content And Storage | • Catalog number refers to a single box of 10 gels Store at 4°C. |
| Gel Type | TBE |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Product Type | TBE Gel |
| Sample Type | Double-stranded DNA (dsDNA) |
| Quantity | 10 Gels/Box |
Invitrogen™ NativePAGE™ Bis-Tris Mini Protein Gels, 4 to 16%, 1.0 mm
The Invitrogen NativePAGE Bis-Tris Gel System is a precast polyacrylamide mini-gel system that provides sensitive, high-resolution analysis of native proteins and protein complexes for molecular mass estimations, and assessment of purity.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 15 to 10,000 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 4 to 16% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Bis-Tris |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Separation Type | Native |
| Recommended Applications | Native |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 8 Months |
| Product Line | NativePAGE |
Invitrogen™ NuPAGE™ Bis-Tris Mini Protein Gels, 10%, 1.0–1.5 mm
Invitrogen NuPAGE Bis-Tris protein gels are precast polyacrylamide gels that provide broad molecular weight protein separation with high resolution and sample integrity. These precast gels are ideal for applications where protein integrity is crucial.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Gel Percentage | 10% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Gel Type | Bis-Tris |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Separation Type | Denaturing |
| Storage Requirements | Store at 4–25°C. Do not freeze. |
| Shelf Life | 12 Months |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Mini Protein Gels, 10%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen Novex Tris-Glycine Mini Gels, WedgeWell format, are polyacrylamide gels that provide reproducible separation of a wide range of proteins into well-resolved bands with two times the loading capacity.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 30 to 250 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 10% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Recommended Applications | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 8 Months |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ TBE Gels, 10%
Novex™ TBE Gels 10% designed to run on the XCell SureLock™ Mini-Cell provide high-resolution analysis of restriction digests and PCR products.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 10% |
| Separation Range | 35 to 120 bp |
| Content And Storage | • Catalog number refers to a single box of 10 gels Store at 4°C. |
| Gel Type | TBE |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Product Type | TBE Gel |
| Sample Type | Double-stranded DNA (dsDNA) |
| Quantity | 10 Gels/Box |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Mini Protein Gels, 12%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen Novex Tris-Glycine Mini Gels, WedgeWell format, are polyacrylamide gels that provide reproducible separation of a wide range of proteins into well-resolved bands with two times the loading capacity.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 20 to 250 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 12% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Recommended Applications | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 24 Weeks |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Mini Protein Gels, 10–20%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen Novex Tris-Glycine Mini Gels, WedgeWell format, are polyacrylamide gels that provide reproducible separation of a wide range of proteins into well-resolved bands with two times the loading capacity.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 6 to 200 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 10 to 20% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Recommended Applications | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 21 Weeks |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
MP Biomedicals™ Precast Gel Plus, Tris-Gly 4 to 20%
These precast polyacrylamide gels are suitable for both SDS-PAGE and Native-PAGE electrophoresis followed by gel staining or Western blotting.
| Buffer | MP Bio™ Ultra-Fast Running Buffer for SDS-PAGE |
|---|---|
| Separation Range | 10 to 250 kDa |
| Content And Storage | 4°C for 12 Months |
| Color | Clear |
| Quantity | 10 Cassettes |
| Concentration | 4 to 20% |
| For Use With (Application) | Gel Staining SDS-PAGE, Native-PAGE, Blue Native, Western Blot, Acrylamide, Tris-Glycine, Mini Gels, Electrophoresis |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 4 to 20% |
| Gel Type | Tris-Glycine |
| For Use With (Equipment) | Bio-Rad Mini Protean Tanks |
| Product Type | Precast Gel |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1 mm |
| Separation of | Peptides, Proteins |